YÜKSEK SEÇİM KURULU'NUN HUKUK DIŞI KARARINI KINIYORUZ

TÜM HALKIMIZI DEMOKRASİYE DAHA GÜÇLÜ BİÇİMDE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ!

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimleri, 6 Mayıs 2019 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmiştir.

Mevcut siyasi otoritenin Bakanlıkları gözetiminde Yüksek Seçim Kurulu adına seçimleri yürütmekle görevli ilçe seçim kurulları tarafından oluşturulan sandık kurulları gerekçe gösterilerek verilen iptal kararı, sandığa yansıyan halk iradesinin gasp edilmesidir.

Tüm ülkenin hatta dünyanın anlayamadığı noktada aynı kurullar gözetiminde aynı zarfa atılan oy pusulalarından yalnızca büyükşehir Belediye başkanlığına ait tercihin iptali ve yenilenmesi kararıdır. Bu haliyle bu karar ne demokrasi gereğidir, ne hukuk gereğidir siyasi bir karardır.

7 Haziran seçimlerinde de yaşadığımız ,“Sandığı koyan seçilinceye kadar seçim yapılır” tehlikeli mesajını veren bu kararı 100 yıllık Cumhuriyet deneyimi ve demokrasi mücadelemizin inkârı addediyoruz.

İstanbul halkının iradesini yok sayarak demokrasi tarihimizin en kara lekelerinden biri olarak kayıtlara geçen ve toplum değerleri ile ortalama akılla alay eden bu kararı şiddetle kınıyoruz!

Bu karar, Türkiye’deki tüm yargı organları gibi, Yüksek Seçim Kurulunun da siyasallaştığını, göstermiştir.

Halkın huzur ve güven içinde yaşamasının en büyük teminatı olan hukuk sistemini işlemez, yargı organlarını güvenilmez hale getirenleri asla unutmayacağız, affetmeyeceğiz.

Yıllardır sandığı dilinden düşürmeyenlerin, seçmen iradesine tahammül edemediği net biçimde açığa çıkmıştır.

Kaynakları tehlikeye düşen yandaş medyanın iftira ve yalanlarının sınırı olmadığını net biçimde görmekteyiz. Bütün bunlar halkın hafızasından asla silinmeyecektir.

Yaşanan onca hukuksuzluğa rağmen halkın demokrasiye sahip çıkma kararlılığı, demokrasimizin ve ülkemizin geleceğinin en büyük teminatıdır.

Bizler tüm hukuksuzluğa ve adaletsizliklere rağmen demokrasiye inanmaya, demokrasi yolunda mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bu ülke halkından ve mücadele geleneğinden umudumuzu asla kesmeyeceğiz.

Demokrasiye her zamankinden daha güçlü biçimde sahip çıkacağız!

 

BALIKESİR AKOB

BARO, SMMMO, TABİP ODASI, DİŞ HEKİMLERİ ODASI, ECZACILAR ODASI,

MİMARLAR ODASI, İNŞAAT MÜH ODASI, MAKİNE MÜH ODASI,

ELEKTRİK MÜH ODASI, ZİRAAAT MÜH ODASI, JEOLOJİ MÜH ODASI

METEOROLOJİ MÜH ODASI