OKULLAR AÇILIRKEN…
 
Pandemi sürecinde ülkemiz ne yazık ki yüz yüze eğitime en çok ara veren ülkeler sıralamasında ilklerde olmuştur.
Okullar açılırken alınması gereken önlemlerin başında aşılama gelmektedir.  Öncelikle öğretmenlerin, 12 yaş üstü öğrencilerin, ebeveynleri ve bir arada yaşadıkları aile fertleri, Okul İdarecileri, Kantin, yemekhane, yurt çalışanlarının, toplu ulaşım ve servis şoförlerinin ve yardımcılarının mutlaka tam aşılı olması Varyant Virüsün yayılımının engellenmesi için çok önemlidir. Haftada 2 kez PCR testi yaptırmak yeterli görülmemelidir. 
Pandemi süresince tüm okullarda sürekli alınması gereken sağlıkla ilgili önlemler şunlardır:
1. Havalandırma. Pandemi boyunca en azından pencereleri ve kapıları karşılıklı açarak, hava akımını sağlayacak şekilde sınıflar ve öğretmenler odası derste en az 20 dakikada bir 5 dakika, teneffüste sürekli olacak şekilde düzenli havalandırılmalıdır. Havalandırma ne kadar sık ve uzun yapılırsa bulaşma riski o kadar azalır. Penceresi açılmayan sınıflar pandemi boyunca kesinlikle derslik olarak kullanılmamalıdır.
2. Okuldaki tüm aşılı ve aşısız yetişkinler maske takmalıdır. Varyant Virüs nedeni ile yüksek yayılımda olduğumuz şu günlerde tüm öğrencilerin de maske takması gerekir. Yetişkinlerin maskeli olması öğrencilerden daha önemlidir, çünkü bulaşma en fazla yetişkinden olmaktadır. 
3. Okul idareleri öğrenci ve velilerin HES kodu takibini yapmalıdır.
4. Temaslı ya da hastalık belirtileri olan çocuk, öğretmen ve çalışanlar okula gelmemeli, test yaptırmalıdır. Bu nedenle etkili bir temaslı bildirim ve takibi yaygın olarak yapılmalıdır. Hastalık belirtilerinden en yaygın olanları: Ateş (>38°), öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı ya da solunum sıkıntısıdır. Test sonucu negatif geldiğinde okula gidilebilir.
5. Evde ateş (>38°) ya da solunum sıkıntısı olan biri varsa o zaman çocuk ya da okulda çalışan yetişkinin okula gitmemesi gerekir. Evdeki hasta COVID-19 testi yaptığında negatif geldiğinde gidebilir. Öğrenciler okul içinde maske takmalıdır, maske takıldığı için öğrenciler arasında 1 metre mesafe korunması yeterlidir.
6. Eller düzenli ve sık sık sabunla yıkanmalıdır.
7. Uygun yerlerde, yeterli dezenfektan bulundurulmalıdır.
8. Yeme içme süreleri kısa tutulmalı, mümkünse 1,5 metre fiziksel mesafe tercih edilmelidir. İşyerlerinde olduğu gibi, yemekhaneler iyi havalandırılmalı, seyreltilerek kullanılmalıdır. Kumanya usulü yemekler sınıfta sakince yenebilir.
9. Okul yöneticileri veya öğretmenler tarafından çağrılmayan yetişkinler okula alınmamalıdır.
10. Kademeli giriş çıkış saatleri ile okula giriş çıkışlarda kalabalık önlenmelidir.
11. Yüksek yayılımda olduğumuz şu günlerde sınıf mevcutların metrekareye göre azaltılması gerekir. Bunun sağlanması için çok çeşitli yollar bulunmaktadır. Seyreltme için öğrencilerin eğitim günleri azaltılmamalıdır. Hedef;  tam zamanlı yüz yüze eğitim olmalıdır.
12. Temaslı öğrencilerin okuldan geri kalmaması için hızlı testler devreye sokulmalıdır.
13. Okul servisleri pandemi şartlarına uygun hale getirilmeli ve denetlenmelidir.
14. Okullar açıldıktan sonra ilk 2-4 hafta okullarda görülen vakalar ve okul içi bulaşmanın izlenmesi ve tespiti kritik önem taşımaktadır. Bu dönemde toplanacak verilere göre önlemler yeniden belirlenmelidir.
2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılının gerekli önlemlerin alınarak Pandemi ilgili sorun yaşanmadan tüm öğrenci-öğretmen,veli, idareci ve eğitimin paydaşlarına hayırlı olmasını dileriz.
 
Balıkesir Tabip Odası
Yönetim Kurulu