MİLYONLARCA SİGARA TİRYAKİSİ YAPABİLDİYSE 
SİZ DE YAPABİLİRSİNİZ!
 
Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Kanser Topluluğu ve Dünya Akciğer Vakfı'nın katkılarıyla hazırlanan Tütün Atlası'na göre Türkiye'deki erkeklerin yüzde 31'i tütün kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor.
Bu, Kuzey Kore'nin ardından dünyada en yüksek ikinci oran. Kadınlardaki oran ise yüzde 12. Bu, orta gelirli ülkelerin ortalamasına denk.
 
83 bin kişi ölüyor, 252 bin çocuk içiyor
Türkiye'de her yıl 83 bin 100 kişi sigara kaynaklı nedenlerle yaşamını yitirirken 252 bin çocuk ve 14,5 milyon yetişkin tütün ürünü kullanıyor.
Tütün ürünü kullanımının çocuklardaki oranı ise erkeklerde yüzde 10,2, kızlarda yüzde 5,3.
 
Tütün kullanımı erkeklerde azalırken kadınlarda arttı
Dünyanın çoğu ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de erkeklerin tütün tüketimi kadınlardan daha fazla. Dünyada bunun tersinin olduğu yalnızca 24 ülke bulunurken 2 ülkede de cinsiyetler arası oranlar eşit durumda.
TÜİK'in 2016 verilerine göre Türkiye'de 15 yaş üzeri nüfusun yüzde 26,5'i her gün tütün ürünü kullanıyor. Bu oran 2014'te 27,3, 2010'da 25,4'tü.
Erkeklerin tütün ürünü kullanımı 2014-16 arasında azalırken kadınlarda bu oran arttı.
35-44 yaş arası erkekler yüzde 50,6 ile en fazla tütün ürünü içen yaş grubunu oluşturuyorlar.
Kadınlarda da yüzde 19,6 ile en fazla 35-44 yaş aralığı tütün içiyor.
2014'te daha önce hiç tütün ürünü içmemiş kişiler ise 15 yaş üzeri nüfusun yüzde 49,8'ini oluşturuyordu. Erkeklerde bu oran yüzde 28,7, kadınlarda ise 70,3'tü.
2016'ya gelindiğinde hiç tütün ürünü kullanmamış olanlar yüzde 56,5'e yükseldi. Bu oran erkeklerde 36,6, kadınlarda 75,9 oldu.
Türkiye'de tütün ürünleri kullanmaya başlayanların yüzde 36,2'si merak, yüzde 16,8'i özenti, yüzde 29,4'ü ise arkadaş etkisini gerekçe gösteriyor.
Sigara dumanı, ‘pasif içici’ durumundaki bebek ve çocuklar için büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir.Yapılan araştırmalar, çok az sigara dumanına maruz kalan bebek ve çocukların bile bundan son derece olumsuz etkilendiğini göstermektedir.
Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Sigaranın akciğer kanserine yol açtığı, akciğer dokusunun ve havayollarının harap olmasına sebep olduğu bilinen bilimsel bir gerçek. Ayrıca kalp hastalıkları ve inme (felç) gibi çok ciddi birçok hastalığa da zemin hazırlıyor. Kalp ritmini hızlandıran sigara, kırmızı kan hücrelerine yüksek oranda karbonmonoksit bağlanmasına sebep olarak dokulara oksijen gitmesini engelliyor ve vücuttaki damar duvarlarının zarar görmesine neden oluyor. Sigara, başta kalp damar hastalıkları olmak üzere, akciğer kanseri, ağız ve burun boşluğu, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserlerine yol açmakta,ayrıca; peptik ülser, kronik bronşit, felç, astım, reflü, erken menapoz, diş eti iltihabı, kemik erimesi ve katarakt hastalıklarına da zemin hazırlarken, hamilelerde erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini de beraberinde getirmektedir. Öte yandan sigara, kandaki yararlı HDL kolesterolünü de düşürüyor. Araştırmalar, ülkemizde yılda 100 bine yakın kişinin sigaraya bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğini gösteriyor.
Kanser, koroner kalp damar ve bir çok hastalıktan korunmak için atılacak ilk adımın sigara ve dumanından uzak durmaktır.
Tüm bu nedenlerden dolayı 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde sigara tiryakilerinin sağlıklarını tekrar gözden geçirmesini ve verecekleri kararla uzun yıllar kazanabileceklerini, birçok tiryakinin bıraktığı gibi onların da bırakabileceğini belirtmek isteriz.9 Şubat 2018
 
BALIKESİR TABİP ODASI 
YÖNETİM KURULU